Firemní wellbeing program: Eso v rukávu moderního HR

Firemní wellbeing programy jsou vytvořeny jako podpora budování zdravé firemní kultury. Důrazem na holistický přístup tak přispívají k celkové spokojenosti všech zaměstnanců. Výsledkem je nejenom pevné zdraví a psychická stabilita lidí ve firmě, ale i jejich chuť se v práci více angažovat, celkové zvýšení produktivity a maximální návratnost investic do lidských zdrojů.

Wellbeing v práci v posledních letech patří celosvětově k nejskloňovanějším tématům korporací. Stále jasněji je vidět souvislost mezi spokojeností zaměstnanců a dlouhodobou prosperitou firmy. Nejdále jsou v investicích do wellbeing firmy v USA a Velké Británii. Nicméně už i v České republice přibývá těch, které si uvědomují nesmírný potenciál ukrytý ve zdraví svých zaměstnanců.

Firemní wellbeing program není pouze jednostrannou investicí zaměstnavatele ve formě benefitu. Naopak jde o ucelenou platformu, která se kontinuálně vyvíjí, přizpůsobuje aktuálním potřebám lid a dotýká se celé firemní kultury. Skrze získané zdravé návyky na pracovišti může přinést pohodu i zdraví do soukromého života všech zúčastněných.

Ucelený, jasný a přehledný program je mnohem efektivnější než jednorázové akce. Součástí je pravidelná evaluace, komunikace a získávání zpětné vazby. Cílem dobře vytvořeného firemního wellbeing programu je, aby se zdravé návyky dostaly lidem „pod kůži“ a opravdu se tak staly součástí firemní kultury.

 

Proč jsou firemní wellbeing programy důležité?

Lidé tráví na pracovišti mnoho času a podpora v oblasti zdraví, wellbeingu a „work life balance“ se stává pro řízení podnikatelských výsledků nezbytnou. Úspěšné budování takového podnikového programu vyžaduje čas a ideálně zahrnuje řešení, která jsou ukotvená v kultuře organizace.

Mnoha chronickým onemocněním lze předcházet podporou zdravého životního stylu. Zavedení wellbeing programu do firemního prostředí je optimálním způsobem, jak toho dosáhnout.

Často firmy nabízejí zdravé benefity, které zůstávají nevyužité. Lidé jsou zahlceni množstvím informací. Proto je třeba s nimi komunikovat, vzbudit v nich přirozený zájem a ukázat smysl i přínosy.

 

A jaké jsou výhody?

Zdravější lidé využívají přirozeně více svého potenciálu, zároveň se firmě snižují náklady spojené s absencí během nemoci.  Firemní wellbeing program je proto esem v rukávu mezi ostatními konkurenčními výhodami, a to zvláště v současné situaci, kdy je stále obtížnější udržet si schopné a talentované lidi.

Autor: Tým Wellnessia

zdroje:
Baicker, K., Cutler, D., & Song, Z. (2010). Workplace wellness programs can generate savings. Health affairs29(2), 304-311.

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!