Work-life balance: Co musíte vědět

Bez práce nejsou koláče. To ví každé malé dítě. Už jste si ale položili otázku –Kolik ze svého života jste ochotní v honbě za koláči obětovat?

 

Termín work-life balance se ve firemách skloňuje stále častěji. „Pokrokoví“ zaměstnavatelé totiž vědí, že spokojenější a zdravější zaměstnanci odvedou lepší pracovní výsledky.

Na kolik si ceníte svého volného času – času stráveného s rodinou, kamarády, sportem, koníčky, odpočinkem? Kolik hodin týdně věnujete sobě? A kolik času trávíte v práci? A co vyřizování pracovních emailů a telefonů po pracovní době? Kolik času trávíte přemýšlením nad prací, i když nepracujete?

Pokud jste si odpověděli na tyto otázky, jistě jste došli ke zjištění, že práce a život jsou jedno. Jsou propojeny. A ať se nám to líbí, nebo ne, práce často zasahuje do našeho osobního života víc, než bychom chtěli.

„Život je komplexní. Zdraví je o harmonii a rovnováze, co se děje venku v našem životě se pak zrcadlí v našem těle – třeba nemoc. Nejde o to nepracovat, ale šikovně skloubit všechno, co chceme dělat. Jít na to prakticky, vybírat si. Vybrat si práci a zaměstnavatele, který tohle umožňuje a chápe, že kromě práce je třeba také pečovat o tělo i duši,“ říká Monika Divišová, ředitelka Wellnessia.

Nejsme stroje, jsme lidé. A proto nám záleží na tom, zda je pro nás naše práce smysluplná a zda jsme v souladu s tím, co děláme. Motivuje-li nás pouze zisk, u takové práce většinou dlouho nevydržíme.

Proto firmy stále častěji přináší i jiné benefity, než jen ty finanční. Vycházejí lidem vstříc třeba tím, že nabízejí různé způsoby, jak lépe skloubit pracovní život s tím soukromým. Tato forma motivace se ukazuje jako dlouhodobě účinná. Je to win-win strategie pro firmu i zaměstnance.

 

Co především získáte důrazem na work-life balance ve své firmě:

 

VYŠŠÍ PRODUKTIVITU

Řada studií potvrzuje, že vystresovaní zaměstnanci vykazují nejen nízkou produktivitu, ale i menší spokojenost a jsou častěji nemocní. Lidé, kteří ctí work-life balance, jsou spokojenější a zdravější a zajistí firmě lepší výsledky – produktivitu, zapálení pro práci a jako bonus menší fluktuaci.

 

ZÁJEM ŠPIČKOVÝCH PRACOVNÍKŮ

Když ukážete, že pečujete o wellbeing svých zaměstnanců a záleží vám na tom, aby byly na svých pozicích spokojení, vaše firma se stane magnetem pro největší talenty v oboru.
Firmy, které investují do snahy zlepšit wellbeing svých lidí, pozitivně ovlivní firemní kulturu, zvýší angažovanost do práce a mohou tak pozitivně ovlivnit firemní zisky.

 

CO SI ODNÉST Z ČLÁNKU:

Důraz na work-life balance a každodenní drobné pozitivní změny na pracovišti může nastartovat dlouhodobé změny k lepšímu v celé organizaci.

 

Autor: Tým Wellnessia

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!