Work-life balance: Co musíte vědět

Bez práce nejsou koláče. To ví každé malé dítě. Už jste si ale položili otázku –Kolik ze svého života jste ochotní v honbě za koláči obětovat?

 

Termín work-life balance se ve firemách skloňuje stále častěji. „Pokrokoví“ zaměstnavatelé totiž vědí, že spokojenější a zdravější zaměstnanci odvedou lepší pracovní výsledky.

Na kolik si ceníte svého volného času – času stráveného s rodinou, kamarády, sportem, koníčky, odpočinkem? Kolik hodin týdně věnujete sobě? A kolik času trávíte v práci? A co vyřizování pracovních emailů a telefonů po pracovní době? Kolik času trávíte přemýšlením nad prací, i když nepracujete?

Pokud jste si odpověděli na tyto otázky, jistě jste došli ke zjištění, že práce a život jsou jedno. Jsou propojeny. A ať se nám to líbí, nebo ne, práce často zasahuje do našeho osobního života víc, než bychom chtěli.

„Život je komplexní. Zdraví je o harmonii a rovnováze, co se děje venku v našem životě se pak zrcadlí v našem těle – třeba nemoc. Nejde o to nepracovat, ale šikovně skloubit všechno, co chceme dělat. Jít na to prakticky, vybírat si. Vybrat si práci a zaměstnavatele, který tohle umožňuje a chápe, že kromě práce je třeba také pečovat o tělo i duši,“ říká Monika Divišová, ředitelka Wellnessia.

Nejsme stroje, jsme lidé. A proto nám záleží na tom, zda je pro nás naše práce smysluplná a zda jsme v souladu s tím, co děláme. Motivuje-li nás pouze zisk, u takové práce většinou dlouho nevydržíme.

Proto firmy stále častěji přináší i jiné benefity, než jen ty finanční. Vycházejí lidem vstříc třeba tím, že nabízejí různé způsoby, jak lépe skloubit pracovní život s tím soukromým. Tato forma motivace se ukazuje jako dlouhodobě účinná. Je to win-win strategie pro firmu i zaměstnance.

 

Co především získáte důrazem na work-life balance ve své firmě:

 

VYŠŠÍ PRODUKTIVITU

Řada studií potvrzuje, že vystresovaní zaměstnanci vykazují nejen nízkou produktivitu, ale i menší spokojenost a jsou častěji nemocní. Lidé, kteří ctí work-life balance, jsou spokojenější a zdravější a zajistí firmě lepší výsledky – produktivitu, zapálení pro práci a jako bonus menší fluktuaci.

 

ZÁJEM ŠPIČKOVÝCH PRACOVNÍKŮ

Když ukážete, že pečujete o wellbeing svých zaměstnanců a záleží vám na tom, aby byly na svých pozicích spokojení, vaše firma se stane magnetem pro největší talenty v oboru.
Firmy, které investují do snahy zlepšit wellbeing svých lidí, pozitivně ovlivní firemní kulturu, zvýší angažovanost do práce a mohou tak pozitivně ovlivnit firemní zisky.

 

CO SI ODNÉST Z ČLÁNKU:

Důraz na work-life balance a každodenní drobné pozitivní změny na pracovišti může nastartovat dlouhodobé změny k lepšímu v celé organizaci.

 

Autor: Tým Wellnessia

 

TIP PRO FIRMY:

Ve spolupráci s vaší firmou vám můžeme pomoci vytvořit prostředí, kde lidé nejsou unaveni, pracují s radostí a naplno, a snáze vytvářejí hodnoty, o které firmě jde. A to „na klíč“ a s ohledem na firemní kulturu. Rádi se s vámi pobavíme, jak na to právě u vás.
Více o wellnessia WAKE UP programu se dozvíte zde.