Stres z jídla? Zbavte se ho ve 2 krocích!

Proč relaxovat u jídla – a začít s tím ještě dnes? Třeba proto, že si tak zrychlíte metabolismus a díky lepšímu vstřebávání živin z jídla získáte více energie. Jak jíte, je minimálně stejně důležité jako to, co jíte. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Během života jsme všichni nasbírali mnoho teoretických informací o výživě, avšak ne vždy úplně správných a univerzálně platných. Vytvořili jsme si kolem jídla mnoho názorů, kterými se pak naše podvědomá mysl nevyhnutelně řídí.

Jestli k jídlu nemáte dobrý vztah, pozor – jakékoliv negativní přesvědčení o jídle způsobuje v našem těle napětí. Napětí přináší stres a ten zamezuje správnému vstřebávání živin. Když jsme ve stresu, v podstatě okrádáme svůj trávicí systém o kapacitu k trávení.

Všechny informace o výživě, které máme uložené v hlavě, mohou být naším vnitřním soudcem. Ten je usazen v podvědomí a neustále opakuje ony hluboko uložené a nikdy nezpochybňované „pravdy“ jako: „jídlo je nepřítel“, „po tomhle budu tlustá“, „tuk v jídle rovná se tuk na těle“, „po cvičení už nebudu jíst, abych dobře pálil tuky“ atd. Uf…

Jaká jsou vaše osobní konkrétní přesvědčení o jídle? A řídíte se jimi? Pokud máte jakékoliv výčitky kolem jídla či vašeho těla, pro skutečnou změnu je třeba z tohoto kolečka začít vystupovat. A zbytečně to neodkládat.

 

Otázka zní: jak to udělat?

Neříkám, že se máme všichni okamžitě začít cpát čímkoliv, na co narazíme. Jsou jídla kvalitní a pak výrobky (jídlo se jim snad ani říkat nedá) podřadné kvality. Ať ale jíme kvalitně či ne, především se naučme být s jídlem v míru. Toho dosáhneme jen postupným přenastavením mysli následujícími „programy“:

 

Krok č. 1 Jídlo je přítel

Co takhle sundat jídlům nálepky „zdravé / nezdravé“, „to mohu / to nesmím“ atd.? Už Paracelsus říkal, že rozdíl mezi jedem a lékem je pouze ve velikosti dávky. Takže udělejme nejlepší volbu v jídle, jakou dokážeme, a pak si ho užijme, ať máme na talíři cokoliv. Rozhodnutí jsme už přece udělali. Potěšením z jídla ladíme psychofyziologii našeho metabolismu.

Když si budeme vědomi toho, že jídlo je tady, abychom mohli žít, naše buňky si to budou myslet taky – a budou jídlo milovat.

 

Krok č. 2 Volte kvalitu

Když bude kvalita jídla na prvním místě, nemusíme se bát. Jakmile tělo začneme krmit kvalitními surovinami, jako bychom lili do motoru prémiový olej. Motor poběží hladce, bez poruch (třeba vyčerpání) a častých návštěv „servisu“ (čekárna u lékaře).

Díky kvalitnímu jídlu se tělo nemusí obtěžovat vylučováním zbytečností a najde si svůj optimální metabolismus (potažmo optimální váhu). Buňky to poznají, mysl se uklidní, protože tehdy dáváme sami sobě to nejlepší, co dokážeme.

Než se pustíte do svého příštího jídla, nezapomeňte na …nádech… výdech… a relax je tu.

Gratulujeme!

Autor:  Kateřina Literáková za tým Wellnessia 

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!