TEST: 10 otázek, proč jsme unavení, bez energie a chuti do života

V tomto článku se podíváme na skutečné příčiny únavy a nedostatku energie – a je jedno, trápí-li vás v „jen“ práci nebo jde o setrvalý stav. Stačí si poctivě zodpovědět 10 zásadních otázek v našem malém „testu“.

Stížnost číslo jedna nejen u kafe, ale i v ordinacích?

Únava.

Pokud jste jako většina lidí, příčinu hledáte na špatných místech. Necháte si udělat krevní testy, vyšetřit štítnou žlázu, změřit tlak… A společně s lékaři zjistíte, že v těle vám všechno šlape jako hodinky. Vy se přesto cítíte bídně, po obědě máte na mozku „deku“, což na chvíli zachrání kávička (kolikátá už?), večer už přes všechen ten šum v hlavě ani neslyšíte, co vám říká partner/ka či děti. Dá se to svést na podzim / zimu / jarní únavu / letní vedra, na prosezené hodiny u počítače… A všechno je to pravda.

 

Pojďme se v krátkosti podívat, jak to s tou tělesnou energií doopravdy je.

Na fyzické rovině se energie tvoří v tělesných buňkách. Zjednodušeně to můžeme nazvat metabolismem. Naše buňky v sobě obsahují tzv. mitochondrie. Ty si klidně představte jako vnitrobuněčné „elektrárny“, které naprosto geniálním způsobem za pomoci buněčného dýchání vytvářejí energii. A právě tato energie je silou, díky níž mohou fungovat všechny naše orgány, díky níž myslíme a konáme.

Když tedy v sobě necítíme dostatek síly a chuti do života, a sami sebe vnímáme jako zpomalený film, ukazuje to, že mitochondrie mají potíže vytvářet dostatek energie. Laik by mohl říci, že má dokonce zpomalený metabolismus – tedy že jeho buňky nepracují dost efektivně a on nemá dost energie.

Tento stav může pramenit z myriád důvodů. Pro začátek si ale zkuste položit pár následujících otázek – třeba díky nim najdete odpovědi na skutečnou příčinu vaší únavy:

  1. Mám dost živin (mikronutrientů), resp. mám denně na talíři jídla bohatá na živiny (živiny jsou od slova „živé“: zeleninu, ovoce, ořechy, semínka aj.)?
  2. Dýchám dostatečné množství čistého vzduchu?
  3. Jsem dostatečně hydratovaný (čistou kvalitní vodou, nikoliv kávou), aby moje buňky mohly „uklízet“ a čistit se?
  4. Jak moc zatěžuji prostor kolem i uvnitř svých buněk toxiny z prostředí (třeba z průmyslově zpracovaných potravin, kouření nebo alkoholu)?
  5. Hýbu se dostatečně a tak, aby mi pohyb dělal radost?
  6. Spím dostatečně dlouho – a dostatečně kvalitně?
  7. Jsem celkově spokojený? Mám radost ze života?
  8. Mám naplňující vztahy?
  9. Baví mě a dává mi smysl moje práce?
  10. Mám možnost někdy jen tak „být“, a nikoli stále něco dělat?

Samotné otázky napovídají: nejde jen o fyziologii našeho těla. Náš metabolismus je posilován a ovlivňován nejen jídlem a cvičením, jak si mnozí myslí. Ale naše spokojenost, vztahy a práce na něj mají také zásadní vliv.

Známe to všichni: Když jsme unavení, špatně se nám pracuje, komunikuje a nápady se rozhodně nehrnou.

Proto stále více a více firem zjišťuje, že péče o wellbeing svých lidí se vyplatí. Homeoffice, volná pracovní doba nebo třeba kartičky na cvičení jsou skvělým začátkem. Po přečtení seznamu otázek však sami jistě tušíte, že jen tohle nestačí. Zdravé jídlo, stres management a mindfullness – to jsou další zásadní témata, která nacházejí stále častěji své místo ve firemní kultuře.

Jaké zdravé aktivity se již realizují u vás ve firmě? Jak můžete podpořit sebe a firmu, kde pracujete k větší pozornosti na prevenci chronické únavy?

Nacházet odpovědi na tyhle a podobné otázky znamená být na cestě k plnému, spokojenému životu a ke zdrojům energie, jejichž síla a velikost vyrazí dech.

A přitom jsou celou dobu v nás samotných.

Autor: Monika Divišová za tým Wellnessia

 

TIP PRO FIRMY:

Ve spolupráci s vaší firmou vám můžeme pomoci vytvořit prostředí, kde lidé nejsou unaveni, pracují s radostí a naplno, a snáze vytvářejí hodnoty, o které firmě jde. A to „na klíč“ a s ohledem na firemní kulturu. Rádi se s vámi pobavíme, jak na to právě u vás.
Více o wellnessia WAKE UP programu se dozvíte zde.

CHCETE DO FIRMY WELBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!