Zdravá strava: Prevence psychických problémů

Každého třetího člověka postihnou během života psychické problémy. Špatná nálada, úzkosti i závažné duševní choroby se v populaci vyskytují stále častěji a radikálně roste i spotřeba antidepresiv. Jak tuto epidemii zastavit? Nejlepší prevence je na vašem talíři.

 

O tom, že stravováním lze ovlivnit řadu nemocí, dnes lékaři ani široká veřejnost nepochybují. Stále více lidí vyhledává podporu odborníků na výživu a těší se lepšímu zdraví.

A už jste slyšeli o nutriční psychiatrii (nutritional psychiatry)? Tenhle poměrně nový vědecký obor dokazuje, že naše každodenní strava má nesmírný vliv na naši náladu, soustředěnost, pracovní výkon a pocit celkové psychické pohody.

Proto v prestižních zahraničních vědeckých centrech seriózně zkoumají vliv výživy na naše psychické zdraví. Přibývá výzkumů evidence-based medicine, které jasně dokazují, že spojitost mezi našimi stravovacími návyky a rizikem vzniku úzkostí a depresí existuje.

 

Tady jsou některé z nejnovějších poznatků nutriční psychiatrie:

V BŘIŠE MÁME „DRUHÝ MOZEK“
V našich střevech žijí miliardy bakterií – prospěšných i škodlivých (tzv. mikrobiom). Jejich druhy a vzájemný poměr rozhodují nejen o naší imunitě, ale i o celkové psychické pohodě. O tom, zda jsme podráždění, přecitlivělí na stres, máme špatnou nebo dobrou náladu, rozhodují právě tihle „podnájemníci“ v našich střevech.
A jak podpořit rovnováhu střevního mikrobiomu? Na prvním místě je přirozeně výběr vhodné stravy.

FUNKCI MOZKU PŘÍMO OVLIVŇUJÍ DŮLEŽITÉ ŽIVINY
Kromě střevních bakterií mají na správnou funkci našeho mozku zásadní vliv i některé živiny. Hořčík (zelená listová zelenina), zinek (vejce, luštěniny), vitamin B, vitamin D (sluneční světlo a mořské ryby) ve stravě mnohých z nás chybí. Vyplatí se najít jejich vhodné přírodní zdroje a dopřávat si je. Často – a pravidelně.

ANTIOXIDANTY ZACHRAŇUJÍ NEURONY
Nedostatek spánku a znečištěné ovzduší ničí mozkové buňky stejně jako častý fast food. Dobrá zpráva je, že vědci odhalili, že některé antioxidanty zajišťují růst nových a obnovu poškozených neuronů. Které to jsou a kde je najdeme?
Patří sem strava bohatá na karotenoidy (mrkve, dýně), omega-3 mastné kyseliny (tučné ryby, lněné semínko), vitamin E (ořechy a semena), L-theanin (zelený čaj), polyfenoly (kakaové boby a vysokoprocentní hořká čokoláda).

 

Je toho moc a nevíte kde začít?

Nemusíte změnit svůj život od základů a přes noc.

Už malá změna v každodenní stravovací rutině vám zajistí lepší náladu i větší kreativitu.

A když už změnu provedete, nezapomeňte to říct i v práci. Proč?

Psychická nepohoda i zdravotní problémy stojí zaměstnavatele nemalé peníze. Navíc lidé si stále častěji vybírají zaměstnavatele, který dbá o work-life balance. Světe div se: lidé kromě práce chtějí i žít – tzn. mít i po práci dost energie, aby mohli být s rodinou, přáteli anebo si jít třeba zacvičit. A jen když jsou mentálně fit, práci udělají dobře, rychle a zbyde jim čas i na zábavu.

Mnohdy stačí malé a snadno dosažitelné změny na to, aby měli velký dosah- v práci i osobním životě. A ze všech aspektů ovlivňujících naše zdraví se nejsnáze mění strava, která má zároveň největší vliv na naše osobní zdraví i následné ekonomické úspory.

Jak to vypadá u vás v práci? Využívá vaše firma alespoň některé ze zásad wellbeing pro lepší fyzickou i psychickou pohodu zaměstnanců?

Autor: Tým Wellnessia

 

 

TIP PRO FIRMY:

Ve spolupráci s vaší firmou vám můžeme pomoci vytvořit prostředí, kde lidé nejsou unaveni, pracují s radostí a naplno, a snáze vytvářejí hodnoty, o které firmě jde. A to „na klíč“ a s ohledem na firemní kulturu. Rádi se s vámi pobavíme, jak na to právě u vás.
Více o wellnessia WAKE UP programu se dozvíte zde.