Zdravá strava: Prevence psychických problémů

Každého třetího člověka postihnou během života psychické problémy. Špatná nálada, úzkosti i závažné duševní choroby se v populaci vyskytují stále častěji a radikálně roste i spotřeba antidepresiv. Jak tuto epidemii zastavit? Nejlepší prevence je na vašem talíři.

 

O tom, že stravováním lze ovlivnit řadu nemocí, dnes lékaři ani široká veřejnost nepochybují. Stále více lidí vyhledává podporu odborníků na výživu a těší se lepšímu zdraví.

A už jste slyšeli o nutriční psychiatrii (nutritional psychiatry)? Tenhle poměrně nový vědecký obor dokazuje, že naše každodenní strava má nesmírný vliv na naši náladu, soustředěnost, pracovní výkon a pocit celkové psychické pohody.

Proto v prestižních zahraničních vědeckých centrech seriózně zkoumají vliv výživy na naše psychické zdraví. Přibývá výzkumů evidence-based medicine, které jasně dokazují, že spojitost mezi našimi stravovacími návyky a rizikem vzniku úzkostí a depresí existuje.

 

Tady jsou některé z nejnovějších poznatků nutriční psychiatrie:

V BŘIŠE MÁME „DRUHÝ MOZEK“
V našich střevech žijí miliardy bakterií – prospěšných i škodlivých (tzv. mikrobiom). Jejich druhy a vzájemný poměr rozhodují nejen o naší imunitě, ale i o celkové psychické pohodě. O tom, zda jsme podráždění, přecitlivělí na stres, máme špatnou nebo dobrou náladu, rozhodují právě tihle „podnájemníci“ v našich střevech.
A jak podpořit rovnováhu střevního mikrobiomu? Na prvním místě je přirozeně výběr vhodné stravy.

FUNKCI MOZKU PŘÍMO OVLIVŇUJÍ DŮLEŽITÉ ŽIVINY
Kromě střevních bakterií mají na správnou funkci našeho mozku zásadní vliv i některé živiny. Hořčík (zelená listová zelenina), zinek (vejce, luštěniny), vitamin B, vitamin D (sluneční světlo a mořské ryby) ve stravě mnohých z nás chybí. Vyplatí se najít jejich vhodné přírodní zdroje a dopřávat si je. Často – a pravidelně.

ANTIOXIDANTY ZACHRAŇUJÍ NEURONY
Nedostatek spánku a znečištěné ovzduší ničí mozkové buňky stejně jako častý fast food. Dobrá zpráva je, že vědci odhalili, že některé antioxidanty zajišťují růst nových a obnovu poškozených neuronů. Které to jsou a kde je najdeme?
Patří sem strava bohatá na karotenoidy (mrkve, dýně), omega-3 mastné kyseliny (tučné ryby, lněné semínko), vitamin E (ořechy a semena), L-theanin (zelený čaj), polyfenoly (kakaové boby a vysokoprocentní hořká čokoláda).

 

Je toho moc a nevíte kde začít?

Nemusíte změnit svůj život od základů a přes noc.

Už malá změna v každodenní stravovací rutině vám zajistí lepší náladu i větší kreativitu.

A když už změnu provedete, nezapomeňte to říct i v práci. Proč?

Psychická nepohoda i zdravotní problémy stojí zaměstnavatele nemalé peníze. Navíc lidé si stále častěji vybírají zaměstnavatele, který dbá o work-life balance. Světe div se: lidé kromě práce chtějí i žít – tzn. mít i po práci dost energie, aby mohli být s rodinou, přáteli anebo si jít třeba zacvičit. A jen když jsou mentálně fit, práci udělají dobře, rychle a zbyde jim čas i na zábavu.

Mnohdy stačí malé a snadno dosažitelné změny na to, aby měli velký dosah- v práci i osobním životě. A ze všech aspektů ovlivňujících naše zdraví se nejsnáze mění strava, která má zároveň největší vliv na naše osobní zdraví i následné ekonomické úspory.

Jak to vypadá u vás v práci? Využívá vaše firma alespoň některé ze zásad wellbeing pro lepší fyzickou i psychickou pohodu zaměstnanců?

Autor: Tým Wellnessia

 

 

TIP PRO FIRMY:

Ve spolupráci s vaší firmou vám můžeme pomoci vytvořit prostředí, kde lidé nejsou unaveni, pracují s radostí a naplno, a snáze vytvářejí hodnoty, o které firmě jde. A to „na klíč“ a s ohledem na firemní kulturu. Rádi se s vámi pobavíme, jak na to právě u vás.
Více o wellnessia WAKE UP programu se dozvíte zde.

 

 

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!