Jak udělat z „unavené“ firmy místo sršící energií (a skvělými nápady)

Proč spokojení lidé méně marodí a lépe pracují

Pracujete v HR? Nebo řídíte firmu? Pokud ano, asi vás zajímá, jak se firemní zaměstnanci cítí, kolik mají energie, v jaké jsou kondici, kdy byli naposledy na neschopence. Nebo jestli ve své práci vidí nějaký smysl – a zda se do ní vůbec těší? Než se jich ale zeptáte, doporučujeme číst dál…

Pravdou je, že lidé v práci málokdy podávají nejlepší výkony a pracovní dobu si často jen odkroutí se zatnutými zuby. Proč?

Nemají energii. Jsou často unavení, nespokojení, otrávení, nevychází s kolegy anebo do práce vůbec nedorazí kvůli zdravotním potížím.

Věděli jste, že až 50 % lidí hodinu denně věnuje na překonání únavy kvůli nezdravému stravování? A že za rok vaši firmu tato hodina přijde až na cca 65 000 Kč na jednoho zaměstnance, a dalších minimálně 28 000 Kč vás ročně stojí absence jednoho pracovníka kvůli nemoci?

 

Unavení a nemocní zaměstnanci stojí organizace obrovské částky.

Každoročně. A tak si v managementech velkých firem (a osvícených HR odděleních) kladou stále častěji zásadní otázku:

Co udělat
, aby byli naši lidé zdraví, spokojení – a maximálně produktivní?
Odpověď: Zapojte wellbeing. A udělejte z něj integrální součást firemní kultury.

(Pokud jste o wellbeing dosud neslyšeli, tohle jen těžko přeložitelné anglické slovo označuje pocit psychické i fyzické pohody a zdraví. Patří do něj: výživa, stres management, pohyb a osobní rozvoj.)

A proč se vyplatí do wellbeing investovat čas, peníze i energii?
Protože se to vaší firmě tisíckrát vrátí. A nejde zdaleka jen o peníze.
Chytřejší zaměstnavatelé už pochopili a ověřili si, že zdraví a spokojení zaměstnanci podávají lepší pracovní výkony a jsou méně nemocní.

Když nasadíte systematický wellbeing program na míru vaší firmě, podpoříte výkonnost zaměstnanců a snížíte náklady na ztrátový čas u jednoho zaměstnance až o 93 000 Kč (!) za rok.*

Navíc se jedná o dokonalý způsob, jak vyslat jasný signál na pracovní trh, získat na něm konkurenční výhodu a stát se atraktivním zaměstnavatelem.

Takovým, který si umí získat a udržet talentované zaměstnance.

Má to ale jeden háček. Říkat zaměstnancům, že mají žít zdravěji a činit je zodpovědnými za to, když stonají, nefunguje. Je to v rozporu s tím, jak lidé přemýšlí, pracují, jednají a co chtějí.

 

Co lidé doopravdy chtějí a po čem touží?

Ze samotné naší lidské podstaty každý touží po pocitu smysluplnosti, naplnění, sounáležitosti – a samozřejmě i po finanční jistotě.

To vše lidi motivuje. A nikoli zvenčí, silou či hrozbou, ale zevnitř. Protože prostě sami cítí, že tak je to správné a dobré. A nikdo jim nemusí nic vysvětlovat, kontrolovat je či řídit.

Odkud se bere motivace? Když člověk ve své (pracovní) činnosti vidí smysl.

Aby však měl sílu k dosahování (nejen) pracovních cílů a skutečných výsledků, potřebuje na prvním místě dobré zdraví a fyzickou kondici. A není třeba hned zaběhnout maraton. Stačí, když se cítí dobře ve svém těle, netrpí bolestmi, má dostatek energie i koncentrace na každodenní činnosti.

A víte co? Přesně takoví mohou být právě díky wellbeing i vaši zaměstnanci.

Následuje otázka za milion (pro mnoho firem tohle platí bez nadsázky):

Jak zapojit wellbeing do firemní kultury?

Nejjednodušší cestou je vyzkoušet to, co už s jednoznačně a s pozitivními výsledky fungovalo v jiných předních firmách (a možná i u vaší konkurence): wellnessia WAKE UP program.

Co díky němu můžete vy a vaše firma získat?
Jednoduše řečeno, pomůže vašim zaměstnancům změnit životní styl tak, aby:

  • Získali a udrželi dostatek energie
  • Změnili stravovací návyky
  • Naučili se zvládat stres (stress management)
  • A díky tomu byli méně nemocní, více spokojení – a mnohem více produktivní

Ve spolupráci s vaší firmou vám můžeme pomoci vytvořit prostředí, kde lidé nejsou unaveni, pracují s radostí a naplno, a snáze vytvářejí hodnoty, o které firmě jde. A to „na klíč“ a s ohledem na firemní kulturu.

Pokud chcete ze své „unavené“ firmy udělat místo nabité energií, kam se lidé rádi vracejí a kde se prostě dobře pracuje, rádi se s vámi pobavíme, jak na to právě u vás.

Autor: Tým Wellnessia

*Výpočet 65.000 Kč: Průměrná měsíční hrubá nominální mzda v ČR je 25.674 Kč (ČSÚ – 1.Q 2018) krát 1,34 za odvody je rovno 40.555 Kč. Plný úvazek 40 Kč hodin týdně – 160 hodin/měsíčně, hodinová sazba/ohodnocení zaměstanance: 253 Kč. Neefektivní 1 hodina zaměstnance denně, znamená 260 hodin ročně krát 253 Kč, tedy 65.901 Kč.
Výpočet 28.000 Kč: Zaměstnanec bez energie má snadněji pracovní úraz (ať už výroba) a je je náchylnější k nemoci. Průměrná pracovní neschopnost v ČR je 33 dní. Povinnost platit náhradu mzdy zaměstnanci je do 15. dne neschopnosti, tedy 28 389 Kč.

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!