Čím si osladit život

Kromě průmyslově vyráběného bílého řepného cukru (100 g = 1550 kJ) existuje v současné době na trhu nepřeberné množství možností, jak si „osladit život“. A mám pro vás dobrou zprávu – jde to i zdravě! V následujícím přehledu naleznete tipy na zdravá přírodní sladidla.

Sladidlo ze stévie – sirup nebo prášek 300x sladivější než cukr. Nezpůsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi, ale naopak ho pomáhá udržovat v rovnováze. Podporuje činnost slinivky a pomáhá při diabetu II. typu. Na rozdíl od cukru nepodporuje růst zubního kazu. Je dostupný ve formě nazlátlého sirupu, poněkud tekutějšího než je med.

Ovocné šťávy a koncentráty (mošty, sirupy) – při použití technologie bez chemických přísad jde o čistou šťávu z ovoce – nejhodnotnější jsou ty připravené doma odšťavněním z bio ovoce. Obsahují cukr (fruktózu), která je přirozenou součástí ovoce a v obvyklém množství nezatěžuje organismus. Fruktóza nepotřebuje ke svému metabolismu inzulin. Například: 100% jablečný džus je skvělé sladidlo – do čaje, ovocných salátů (i např. do mrkvového salátu).

Sušené ovoce (100 g = 1100 – 1300 kJ) – sušení je nejpřirozenější způsob konzervace. Velmi vděčným sladidlem jsou v našich oblastech tradiční křížaly z hrušek a jablek a sušené švestky, rozinky, meruňky (vařené či mixované). Kupujte je nesířené a v bio kvalitě.

Med (100 g = 1260 kJ) – patří mezi přírodní sladidla s vysokým obsahem minerálů a včelích produktů, které jsou organismu prospěšné. Med podporuje krvetvorbu a posiluje imunitní systém. S medem zacházejte jako s lékem, nepoužívejte jej na pečení a do horkého čaje, zničí se tím jeho prospěšné vlastnosti. Určitě kupujte med v bio kvalitě, nebudou v něm obsažena antibiotika.

Marmelády – bez přidaného cukru (100 g = cca 2000 – 2500 kJ) – varem zahuštěný koncentrát ovoce. Používáme marmelády, které jsou vyrobeny bez přidání cukru či umělých sladidel. Například značka St. Dalfour, slazeno hroznovou šťávou.

Glukopur / hroznový cukr (100 g = 1600 kJ) – bílý prášek podobný cukru moučka, čistá glukóza. Jeho sladivost je o něco menší než u bílého řepného cukru. Dá se použít pro pečení, kde nejsou tekutá sladidla vhodná. Hodí se i pro občasné doslazování pokrmů a nápojů pro malé děti.

Třtinový cukr (100 g = 1700 kJ) – cukr připravený z cukrové třtiny postupy, které jej nezbavují obsahu minerálních látek a dalších živin. Má lehkou přírodní chuť a hodí pro použití všude tam, kde je zapotřebí sypkého cukru.

Obilné slady – rýžový, kukuřičný, obilný (100 g = cca 1200 – 1300 kJ) – nejpřirozenější typy sladidel s maximálním obsahem polysacharidů, které vznikají z obilí za pomoci fermentace (za použití teploty a tlaku) bez přídavku jakéhokoli cukru. Slady obsahují sodík, draslík, železo, vápník, hořčík, fosfor. Nepřecházejí rychle do krve (tak jako cukr) a proto šetří slinivku břišní. Jsou vhodné i pro diabetiky.

Sirupy

Sirupy, které jsou vyrobené šetrnými postupy bez jakýchkoli přidaných látek, dokáží v mnoha případech skvěle nahradit cukr. Jde o přírodní sladidla, která obsahují cenné živiny a jsou dobře stravitelná.

Sirup-agávový

Agávový sirup (100 g = 1200 kJ) – získává se šetrným zahušťováním šťávy vylisované z mexického kaktusu agáve. Je sladší než cukr, ale má méně kalorií a nízký glykemický index (je proto vhodný pro diabetiky). Je o něco řidší než med a má neutrální chuť, dobře se tedy hodí pro „začátečníky“. Má mnohostranné využití – můžete ho použít ke slazení nápojů (snadno se rozpouští i ve studených tekutinách, proto je vhodný i pro přípravu různých koktejlů), dále dezertů, kaší, müesli, jogurtů, pro přípravu dresinků, marinád a při pečení.

Javorový sirup (100 g = 1400 kJ) – přírodní šťáva z javoru cukronosného, nezatěžuje slinivku tolik jako cukr, má lahodnou sladkou chuť a značný obsah minerálních látek. Vynikající do pohárů, na palačinky, jako přeliv na dezerty, ale i do perníků a dortů. Pozor – kupujte jej v bio kvalitě bez přidaného cukru a skladujte v lednici. Není vhodný pro diabetiky, protože cukr v javorovém sirupu je stejného charakteru jako cukr řepný (sacharóza).

Datlový sirup (100 g = 990 kJ) – patří k tradičním sladidlům na Středním východě a je vlastně jen koncentrovanou datlovou šťávou. Chuťově je velmi příjemný a i děti ho mají rády. Použijte jej na přípravu kaší, pokapejte jím palačinky, vafle nebo zmrzlinu, přidejte ho do těsta na přípravu dezertů. Je výborný v kombinaci s mléčnými výrobky (tvaroh nebo jogurt polijte sirupem a v okamžiku máte výborný dezert, zajímavé je také spojení datlového sirupu a kozího sýra).

Datlový-sirup

Jak se vyrábějí obilné slady a sirupy?

Namletá mouka se smíchá s vodou a přidají se přírodní enzymy. Nastartuje se tak proces, při kterém se škrob rozkládá na menší molekuly. Vzniká tekutina, která se mechanicky filtruje a nakonec zahříváním zahušťuje do podoby sirupu. Při výrobě ječného sirupu se ječmen před mletím namáčí, nechá klíčit a poté suší (tzv. se sladuje). Při sladování vznikají enzymy, které pak umožní následný rozklad škrobu. Při výrobě obilných sirupů se nepřidává žádný cukr ani ochucovadla.

Sirupy a pečení

Když v pečeném receptu používáte sirup místo cukru, je třeba část jiné tekutiny ubrat. Jestliže recept nezahrnuje žádnou jinou tekutinu, přidejte cca 5 lžic mouky na každý hrnek sirupu, kterým nahrazujete cukr.Uvedená přírodní sladidla můžete sehnat:

  • v prodejnách nebo eshopu Country Life
  • v drogeriích dm
  • v obchodech zdravé výživy
  • v bio koutcích v supermarketech

Přeji vám krásné prožití vánočních svátků, šťastný vstup do nového roku a zdravě sladký život.

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!