Chytře na rýmu a záněty dutin

„Džala néti“
Znějí vám slova „džala néti“ jako motlitba z tibetského kláštera? Nejste daleko od pravdy. Jedná se o původně jogínskou techniku očisty nosu, a kdo zažil utrpení z rýmy, migrénu a bolesti dutin, skutečně za ní poděkuje bohu.

Očista nosu nebo také nosní sprcha je výborně promyšlená technika, o níž jogíny tvrdí, že zbavuje člověka všech neduhů od ramen nahoru. Kdo trochu zná jógu, ví, že jogíni vedle různých cvičení používají celou řadu očistných technik, které mohou být velmi prospěšné i nejogínům.

Tato očista je výbornou prevencí nachlazení, chronické rýmy a spouštění krve z nosu. S mimořádným efektem léčí nemoci nosních dutin, posiluje sliznici nosohltanu a působí proti některým bolestem hlavy. V případě chřipky zlehčuje průběh.

Hlavním přínosem džala néti je vyčištění nosních dutin. Dokonale odstraňuje prach a hlen nahromaděný v nosních dutinách, který je nosičem rozpuštěné infekce. Jednoduchým propočtem zjistíme, že jestliže za jednu minutu průměrně osmkrát vdechneme vždy litr vzduchu, projde nosem v nádechu přibližně 26000 litrů vzduchu za 24 hodin. V dnešní době, kdy je vzduch značně znečištěný, je naše nosní sliznice soustavně kontaminovaná poletujícími bakteriemi, sporami hub a různými alergeny. Vzniká riziko zánětlivých procesů a rýmy. Džala neti má při pravidelném užívání špičkové výsledky a je zcela bez rizika – na rozdíl od různých kapek do nosu, které vysuší a dráždí nosní sliznice. Výhodné je tuto techniku využívat v chřipkových obdobích nebo kdykoliv během roku jako prevenci.

Jako součást prevence působení negativních vlivů životního prostředí, alergií, stresu a volných radikálů můžete zařadit také výtažek z plodů Schisandry, rostliny bohaté na živiny, jíž si po staletí cení čínští a asijští bylináři pro uklidňující a podpůrné účinky. Schizandra Plus je výrobek vytvořený k neutralizaci škodlivých účinků volných radikálů z dnešního zamořeného ovzduší.

Jak na nosní sprchu?

Pro praktikování nosní sprchy potřebujete néti konvičku, vlažnou vodu a sůl. Konvička je běžně k sehnání v obchodech pro vyznavače jógy nebo na internetu.

Lze použít také konvičku na zalévání pokojových květin s upravenou hubičkou nebo vhodně upravená PET láhev. Důležité je, aby zakončení hubičky konvičky bylo uzpůsobeno tak, aby přesně ucpalo nosní otvor. Máte-li občas cestu do Německa, v lékárnách tam prodávají plastovou konvičku jako zdravotní pomůcku , včetně malých sáčků se solnou směsí.

Konvičku naplňte vlažnou vodou (38 až 40 stupňů) a na 0,5 až 1 litr vody dejte 1 čajovou lžičku soli. Přiložte, případně jemně zasuňte hubičku konvičky do nosní dírky a nakloňte se nad umyvadlo nebo vanu. Hlavu skloňte k jedné straně. Osmotický tlak vody je stejný jako v případě tělesných tekutin. Vodu lijete do „horní“ nosní dírky, voda pomocí gravitace projde nosními dutinami a okolo nosní přepážky začne vytékat druhou nosní dírkou ven. Až konvičku vyprázdníte, vyfrkejte zbylou tekutinu. Konvičku znovu naplňte a celý proces opakujte opačným směrem. Důležité je nos na závěr pořádně vyfrkat, aby se z něj dostaly i poslední zbytky vody. Přesto voda z čelních nosních dutin může vykapávat ještě pár minut.

Po celou dobu proplachování je třeba mít otevřená ústa, ať už jimi dýcháte nebo ne, jinak by se přes Eustachovu trubici, která spojuje ústní dutinu se středouším, mohla voda dostat do uší, což může být nepříjemné.

Zpočátku můžete mít při praktikování džala néti nepříjemné pocity a připadat si podobně, jako když se topíte. Nevzdávejte se a pokračujte, jde jen o cvik. Pokud z džala néti učiníte svůj každodenní rituál, zbavíte se mnoha nepříjemných a – jak zjistíte – i zcela zbytečných zdravotních problémů.

Úspěšný pokus vám přeje

Hana Římanová, nutriční průvodkyně a lektorka Wellnessia

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!