2 jednoduché tipy, jak z každého sousta dostat maximum pro tělo i mozek

Jak souvisí stav střeva s imunitou, náladou a výkoností? Proč se vyplatí jíst vědomě? A co vám přinese jediný hluboký nádech, než donesete první sousto do úst? Tento článek je sice jen na dvě minuty čtení, ale do života vám přidá klidně celé roky fyzické i psychické pohody. „Povinná“ četba, zejména pokud se právě chystáte z práce na pracovní oběd!

 

Tam pod kůží a svaly břicha se nachází neuvěřitelný svět zaplněný geniálně poskládanými orgány trávicího systému. A právě tam začíná biochemický proces, jehož výsledkem je, že máme stabilní energii, chuť pracovat a myslet a jsme kreativní či výkonní.

Anebo nejsme… Záleží totiž na tom, v jaké kondici jsou naše, ehm, střeva.

Střeva a věci kolem nich sice nepatří mezi frekventovaná konverzační témata, ale představte si, že bychom byli průhlední! Mohli bychom rázem vidět tu neuvěřitelnou aktivitu, díky níž se z čokoládového dortu či dýňové polévky během pár hodin stane energie. To je zázrak zvaný metabolismus.

Střevo tvoří plné dvě třetiny imunitního systému, produkuje více než 20 vlastních hormonů a nervový systém ve střevě obsahuje přes sto milionů neuronů, což je více než počet nervových buněk v míše. Ne nadarmo se téhle spleti nervů říká „druhý mozek“. Střevo se v žádném případě jen tak líně neválí v našem břiše! Kromě toho, že rozpozná všechny molekuly z naší snídaně, úkoluje imunitní buňky a svou geniálně vymyšlenou stěnou propouští živiny do krve. Výzkumy posledního desetiletí ukazují, že stav mysli, nálada nebo třeba i tendence k depresím velmi často přímo souvisí s naším střevem. Nemá-li se střevo dobře, fyzickými projevy mohou být únava, trávicí potíže, bolesti hlavy nebo častá nemocnost. Tenhle zdvižený prst, který ukazuje, kde se o své tělo máme více postarat, se vyplatí brát vážně.

A jak to celé souvisí s myslí a efektivitou? Nezdravé střevo rovná se nedostatek živin. Nedostatek živin dostává tělo do stresu. A zjednodušeně řečeno, napětí a jakýkoliv stres (zejména při jídle) devastují funkčnost střeva. Střevo v nepohodě se stává domovem nepřátelských mikroorganismů a vzniklý diskomfort se pak skrze nervový systém přenáší do mozku. Není divu, že mozek pak musí věnovat energii nejen do boje proti stresu, ale i celé téhle kaskádě fyziologických průšvihů. Má pak čas věnovat se soustředěné práci a otevřené komunikaci? Odpověď známe z vlastní zkušenosti všichni. A co tedy s tím? Možná vás překvapíme, ale pro začátek stačí docela málo.

 

Když jíte, tak opravdu jezte. A dýchejte.

Když trávíme život v poklusu, porada střídá poradu, hoří termíny a ze soustředěné práce nás vytrhává pípání mobilu, bývá nejjednodušší do sebe něco rychle hodit u počítače.

Kdybyste si z tohoto článku měli odnést jedinou věc, je to tahle:  Zastavte. Vypněte zvuk na telefonu. Soustřeďte se na jídlo a snězte to, co máte na talíři pomalu a v klidu. Berte jídlo jako příležitost k „meditaci“. Užijte si barvu, vůni, strukturu, chuť jídla. Tím nastavíte své trávení do optimálního stavu, kdy je schopno vstřebávat živiny.

A mimochodem:  víte, co potřebujete, aby vám hořel oheň v krbu? Dřevo a kyslík. To samé potřebuje náš metabolismus. Dřevo je jídlo a kyslík dodáme dýcháním. Před každým jídlem se proto zhluboka nadechněte. Tak zajistíte, že vaše trávení bude minimálně o 40 % efektivnější. A výsledek? Efektivní trávení, optimální metabolismus, jasná mysl. To pro začátek není málo, že?

Kateřina Literáková za Wellnessia tým

 

TIP PRO FIRMY:

Ve spolupráci s vaší firmou vám můžeme pomoci vytvořit prostředí, kde lidé nejsou unaveni, pracují s radostí a naplno, a snáze vytvářejí hodnoty, o které firmě jde. A to „na klíč“ a s ohledem na firemní kulturu. Rádi se s vámi pobavíme, jak na to právě u vás.
Více o wellnessia WAKE UP programu se dozvíte zde.

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!