Méně (kofeinu) je více: ALTERNATIVY KÁVY do firmy

Firemní wellbeing tip #10

Patříte k lidem, kteří tvrdí, že se bez kávy neobejdou ani den? Možná tolik nejde o samotný kofein, jako o zvyk a rituál. Tak proč nezkusit ve firemní kafeterii nabídnout vedle kávy i jiné alternativy? I takhle malá změna vašim lidem velmi prospěje.

Káva je oblíbený rituál a je úplně v pořádku, pokud si jej jednou, dvakrát denně dopřejeme – v klidu a pohodě si šálek kávy s kolegy v práci nebo s přáteli vychutnáme. Průšvih je, vypěstovat si dlouhodobě návyk pít čtyři a více šálků denně ve spěchu, stresu a nepozornosti.

Pracovním výsledkům to rozhodně nepřidává.

Řada studií opravdu naznačuje, že kofein krátkodobě zlepšuje výkonnost kognitivních funkcí mozku (paměť, udržení pozornosti, bdělost atd.), jenže za cenu následného propadu a abstinenčních příznaků.

Konzumace kofeinu v našem organismu nastartuje vylučování adrenalinu a kortizolu, což je výhodné, pokud vás honí šelma, ale už ne tolik, pokud odpovídáte na pracovní emaily. Racionální uvažování a koncentrace jdou stranou ve prospěch rychlejší reakce ovládané emocemi. Velké dávky kofeinu navíc zvyšují krevní tlak, nadměrně stimulují srdce a způsobují rychlé, mělké dýchání, čímž připravují mozek o dostatečný přísun kyslíku.

Vysoká konzumace kávy tedy nepřispívá k wellbeingu ani dobrým pracovním výsledkům.

Naštěstí je zde spousta možností, jak si kávu vylepšit a zmírnit škodlivé účinky kofeinu, případně čím kávu nahradit. Nabídnout můžete u vás ve firmě všechny najednou a pozorovat, který se ujme, nebo je zkoušet postupně.

 

Zdravé alternativy a přísady do kávy

Koření do kávy. Když do kávy přidáte špetku kardamomu, zmírníte škodlivé účinky kávy. Firemní kafeterii můžete vybavit namletým kardamomem nebo speciální směsí „Aladinovo koření do kávy“, které v sobě ukrývá kromě kardamomu ještě skořici, zázvor, nové koření, hřebíček, jemně mletou vanilku a muškátový květ. Kávu nejen chuťově zjemní, ale zabrání škodlivému účinku, který má kofein na organismus.

Rostlinná mléka místo kravského z krabice. Omezit konzumaci mléčných produktů je trend, který odlehčuje trávení a prospívá zdraví. Nabídněte svým kolegům kromě mléka i rostlinné alternativy. Do kávy se hodí ovesné, rýžové, mandlové nebo kokosové mléko.

 

Kvalitní sypané čaje. Zelený nebo černý sypaný obsahují kromě kofeinu a teinu i antioxidanty a další zdraví prospěšné látky. Napomáhají regeneraci organismu, a navíc dokáže preventivně působit proti řadě nemocí. Zelený čaj jich má o něco více než černý.

 

Bylinné čaje v BIO kvalitě. Zkuste třeba heřmánek, máta, šípek, ibišek nebo bylinné směsi. Zaručenou BIO kvalitu seženete od naší oblíbené značky Sonnentor, která prodává sypané i sáčkové bylinné čaje.

 

Chai latté. Indický nápoj chai zažívá v posledních letech boom i u nás. Kombinace černého čaje, výrazného koření a mléka je skvělou náhražkou kávy. Pokud se zrovna snažíte konzumaci kávy omezit, chai ji dokonale zastoupí. Chutná skvěle a hodí se i jako rychlá odpolední vzpruha.

 

Co alternativy kávy přinesou firmě jako celku?

Rozšíříte-li sortiment vaší firemní kafeterie, kolegové to jistě ocení. Budou si vážit toho, že o ně pečujete. Zároveň uděláte dost pro jejich zdraví a lepší soustředěnost.

Méně kofeinu zajistí lepší koncentraci myšlení, klidné a racionální uvažování, podpoří výkonnost a rozhodovací procesy lidí ve firmě. To se odrazí na lepších firemních výsledcích.

 

Zajímá vás víc? Mrkněte sem: https://www.forbes.cz/chcete-byt-uspesnejsi-prestante-pit-kofein/


CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!