Mozek v kanceláři: Čím ho krmit pro maximální obrátky?

Firemní wellbeing tip #9

Co máte ve firemní spíži? Správná kancelářská strava zlepšuje koncentraci, kvalitu myšlenkových funkcí, výkon a dokonce i odolnost vůči stresu.

Mozek sice zabírá pouze dvě procenta celkové lidské váhy, ovšem spotřebovává 20 % energie. Stejně jako každý jiný orgán potřebuje k rychlé a bezproblémové činnosti kvalitní výživu.

Hlavním zdrojem energie k mozkové aktivitě je glukóza, to ale neznamená, že sladká limonáda, dort, chlebíček či sušenka jsou během náročného pracovního dne žádoucí.

Sladkosti jsou rychlý zdroj energie – hladina cukru v krvi rychle stoupne, což mozek na chvíli nabudí, avšak brzy klesne a dostaví se útlum – padne na vás „deka“. Mozek přestává fungovat, v horších případech se klíží víčka.

Pokud na tuto „houpačku“ hladiny krevní glukózy nasedáte každý den, zažíváte kolísání energie, nesoustředěnost, ospalost a náladovost.

Ptáte se: Čím to je? Tím, co jíte.

Stojí proto za pozornost udělat inventuru firemní spíže. Jaké občerstvení je k dispozici na pravidelných poradách a meetinzích managementu? Jaké palivo dostávají kreativní mozky manažerů na svačinky?

 

Tyto „dobroty“ doporučujeme rozhodně vyřadit:

Sladké pochutiny – sušenky, mléčné čokolády, všechny potraviny, u kterých je na jednom z prvních třech míst „Složení:“ uveden na obale cukr. Kromě vysokého množství cukru tyto pochutiny obsahují škodlivé ztužené tuky a glukózo-fruktózu, která v těle působí větší paseku než samotný cukr.

Slané pochutiny – preclíky, krekry, chlebíčky, brambůrky. Neobsahují sice cukr, zato obsahují velké množství soli a nezdravých tuků. Jde o průmyslově vysoce zpracované supersacharidy, které v metabolismu fungují podobně jako sladkosti.

Sladké i slané pochutiny jsou přesně ti „rozkolísávači“ nálad a koncentrace, kteří přinášejí velké množství energie bez potřebných živin.

A jak je to s populárními chlebíčky? Je nám líto, ale…

„Ani chlebíčky energii nikomu nezvýší a je jedno, jestli jsou na másle či na salátě,“ upozorňuje ředitelka Wellnessie Monika Divišová.

Čím to všechno nahradit?

 

Zdravá verze firemního občerstvení pro firemní spíž:

  • Čerstvé ovoce – jablka, banány, mandarinky, pomeranče… (dle sezony);
  • Oříšky a semínka všeho druhu – mandle, vlašské ořechy, kešu, lískové, makadamové, slunečnicová či dýňová semínka;
  • Sušené ovoce neslazené, nedobarvované – křížaly, meruňky, švestky, ananas, papája…;
  • Vysokoprocentní hořká čokoláda;
  • Raw tyčinky – z rozemletého sušeného ovoce (datlí), ořechů a semínek, (prodává firma Lifefood nebo Bombus);
  • Sušenky ze zdravé výživy – obsahují zdravější tuky a zdravé alternativy cukru (třtinový cukr, sirupy), nejsou proto pro tělo takovou zátěží;
  • Čerstvě umixované smoothie;
  • Kávu v kafeterii lze doplnit zeleným čajem matcha, který má pro tělo řadu blahodárných účinků.

 

Co tím získáte:

S rozumem vybrané občerstvení podpoří kvalitu a výkon myšlení vašich kolegů. Z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí, pokud zásobujete organismus nutričně hodnotnými látkami průběžně. Dobře udržovaný „hnací motor“ se pak v krizi jen tak nezadře.


CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!