Naši lidé jen tak neodejdou

Wellbeing je stav, kdy se cítíme spokojeně, zdravě a šťastně. Pod slovo wellbeing tedy spadá péče o tělo, mysl a duši, vztahy, finance a náš smysl.

Když máme tyto oblasti svého života více či méně zdravé, jsme spokojení a tím pádem máme větší chuť přiložit ruku k dílu. Jen se zkuste zamyslet nad tím, co se děje ve vašem životě, když se zdá, že je „všechno na pytel“. V jedné nebo více z těchto 5 oblastí je zaručeně nepohoda, změna či úplný chaos. Je to tak?

 

V současnosti jsou dva nejčastější důvody, proč lidé odcházejí z práce:

špatné vztahy nebo absence smyslu. Osobní wellbeing se u nich dostal do velké nerovnováhy. Pokud tento stav překročí určitou hranici naší odolnosti, není už možný jiný krok než „útěk“.
Dnes jsem si vyslechla krásný příběh z úst HR manažerky v jedné české firmě o tom, jak jim lidé vlastně moc neodchází a dokonce i když jim někde nabídnou větší finanční ohodnocení, většinou zůstanou. Zkoumala jsem, jak je to v době, kdy je fluktuace tak velikánské téma, možné.

 

Setkaly jsme se nad tématem firemní wellbeing

a přes něj jsme na to právě koukali. Benefity mají spíš v kategorii „klasika“: stravenky, občas nějaký výjezd do sklípku a dobré kafe. Z oblasti pohybu Multisportka a možnost chodit do fitka. Dobré, ale není to nic neobvyklého a důvod zůstávat.
Zkoumaly jsme dál. Celé tajemství se ukázalo být v oblasti vztahů. A začíná to u nich již od „rybí hlavy“. Jejich majitel je totiž člověk, který dokáže dobře a otevřeně mluvit. V top managementu funguje dobrá komunikace, což se propisuje do zbytku firmy. Lidé se nebojí říkat svoje nápady ani stížnosti.

Druhé místo, kde se mají „dobře“ je smysl. Lidé mají možnost dělat na projektech, které se překrývají s jejich hobby. Vášnivý rybář je šéfem oddělení rybářských produktů a kluci od motorek organizují výstavu rychlých strojů. Není nic lepšího pro vnitřní spokojenost, než propojení work&life. U koho to tak úplně není, má možnost vyjádřit svoje nápady na zlepšení někomu, kdo ho skutečně poslouchá.

Pro rychle rostoucí firmu je to důležité uvědomění – posilovat to, co přirozeně funguje. Neztratit kulturu dobrých vztahů v návalu práce a nových lidí. Vědomě téma wellbeing podpořit, časem přidat do systémů.
 

Zmapování benefitů

(ať už těch, co stojí peníze nebo těch přirozených) je užitečná aktivita, ať už se chystáte budovat novou HR strategii, vaši lidé jsou nespokojení a vy už nevíte, jaké modré z nebe jim donést, nebo váš management stále ještě nechápe, že osobní spokojenost a wellbeing opravdu přímo ovlivňuje hospodářský výsledek.
 
Monika Divišová, wellbeing koučka, lektorka ve společnosti Wellnessia

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!