Somatic experiencing

Somatické prožívání aneb příběh uložený v těle

Somatic experiencing (SE) je metoda a přístup při práci s psychikou, jenž považujeme za neuvěřitelně mocný nástroj pro práci s klienty v momentě, kdy nevíme kudy kam. Když se nám v životě něco dlouhodobě „zasekává“, když reagujeme iracionálně v určitých situacích, když je jídlo náplastí na naše rozbouřené emoce anebo pociťujeme dlouhotrvající napětí v těle a mysli a zdánlivě to nemá řešení či nevíme, odkud naše potíže plynou, nabídneme vám SE sezení.

A co to vlastně znamená?

Tělo má svou vlastní inteligenci, moudrost a schopnost uložit do své „buněčné paměti“ vše v našem životě – to dobré, i to náročné. Všichni máme jako miminka úžasnou kapacitu nervového systému a jsme výborně vybaveni přírodou, abychom zvládali i těžké situace, stres, hlad…. Někdy je toho ale na nás prostě moc. Takové situace můžeme za určitých podmínek nazvat traumatem a jsou to životní zkušenosti, zážitky, s kterými jsme si vlastně nedokázali poradit.

Naše tělo je ale úžasné a má systém, jak nás ochránit a umožnit nám žít dál – tzv. trauma „obalí“ a oddělí nás od něj. Nezvládnutá náročná situace ale nezmizí. Zůstává uložena v našem těle a tím se zároveň snižuje kapacita našeho nervového systému zvládat další, nové nebo náročné situace. Což má ale své důsledky – necítíme se dobře a bezpečně ve svém těle, máme nejrůznější strachy, špatně spíme, jsme často nemocní nebo dokonce vážně nemocní, jsme unavení, zajídáme emoce, nekontrolovatelně se přejídáme…a nekonečně mnoho dalších stavů, které nám komplikují a znepříjemňují život.

Úžasné na SE přístupu je, že vás nenutí znovu se vracet do minulosti, rozebírat situace a prožitky a procházet znovu katarzními a retraumatizujícími procesy. SE terapeut od vás vyzví „zadání“, neboli, co vás v životě trápí, co se aktuálně děje a pak už „hovoří“ s vaším tělem.

Velmi jemnou prací s nervovým systémem, s fyzickými pocity ve vašem těle, pomáhá SE rozpouštět nahromaděné napětí a pomalu rozšiřovat zpět kapacitu vašeho systému a jeho schopnost zvládat těžké situace. Po SE sezeních odeznívá mnoho „symptomů“, které napětí způsobuje a vy znovu získáváte stabilitu a pocit bezpečí, uvolnění, celistvosti, radosti a smyslu života. A o to nám jde!

Pro koho je SE vhodné:

  • Pociťujete závislost na jídle, sladkostech
  • Přejídáte se nekontrolovatelně
  • Cítíte se být v napětí, ve stresu
  • Máte deprese, úzkosti, nespíte dobře
  • Máte za sebou těžké prožitky, onemocnění, zákroky
  • Jste vyčerpaní a trpíte tzv. syndromem vyhoření

 

Pojďte se s námi i vy posunout o krok dál, zavolejte nám na tel 603 460 311 – společně vymyslíme, co je pro vás nejlepší.

 

 

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!