Firemní stand-up show: Jak na porady, aby stály za to

Firemní wellbeing tip #7

Dlouhé sezení? Pokud chcete ve firmě bleskurychle snížit kreativitu i efektivitu a naopak maximalizovat vyčerpanost vašich zaměstnanců, určitě s ním pokračujte!

 

A teď vážně: Zmírnit škodlivé dopady sedavého zaměstnání a podpořit tak firemní wellbeing můžete pravidelnými poradami ve stoje.

Hned na začátek pár tvrdých dat: Už po hodině sezení o devadesát procent klesá produkce enzymů, které spalují tuk, zpomaluje se zpracování glukózy a snižuje se hladina dobrého cholesterolu v krvi.

Dlouhodobé sezení také omezuje činnost lymfatického systému, který na rozdíl od oběhového systému nemá pumpu (srdce) a je nejvíce závislý na aktivní práci svalů dolních končetin. Zpomaluje se tak odstraňování škodlivých látek z těla.

Všechny tyto faktory pak přispívají k celkové zdravotní nepohodě a z toho plynoucích nepříjemností jak osobních, tak na pracovišti.

 

Stand up!

Studie poukazují na to, že stand up meetingy neboli porady ve stoje jsou o 34 % kratší, mnohem efektivnější, a ještě podporují naše zdraví. Stand up meetingy jsou už běžnou praxí v mnoha zahraničních firmách. Ukazují se jako efektivní způsob, jak rychle a efektivně probrat, co je na pořadu dne. Porady mají kratší a svižnější průběh, protože jdou přímo k cíli. Žádná zbytečná ztráta času.

 

Tato praxe se čím dál tím více rozmáhá hlavně mezi týmy softwarových vývojářů v rámci zavádění různých metodologií. Účastníci se navzájem informují o tom, v jakém stavu rozpracovanosti jsou dílčí části projektu.

 

Čím více, tím lépe

Až se ve vaší firmě krátké porady ve stoje zabydlí, zvažte možnost zkusit i delší firemní meetingy ve stoje.

Stání má ve srovnání se sezením mnoho zdravotních benefitů – získáte více energie, lepší postoj, zlepší se průtok krve a metabolismus. Čím více budou lidé v kancelářích stát, tím lépe pro jejich zdraví i firemní výsledky.

Stání vám všem během porad přinese mnoho benefitů:

 • stimuluje fyzické tělo;
 • stimuluje psychiku;
 • uvolňuje endorfiny;
 • podporuje čilost;
 • podporuje lepší soustředění na daný úkol

 

Jak zavést ve firmě porady ve stoje v 7 krocích

 1. Začnete na zkouškou ve vašem HR týmu, abyste zažili, jaké to je a mohli pak přinést vlastní zkušenosti na meeting vedení. Pokud nemáte svůj tým, pak nápad realizujte na poradách se svým nadřízeným.
 2. Stand ups se hodí hlavně na krátké pravidelné „up date“ porady týmů. Hodně je využívají vývojářské týmy pro denní nebo týdenní update.
 3. Změna polohy je potřebná vícekrát během dne. Je důležitější, jak často si stoupneme, než jak dlouho stojíme. Čím častěji budete budou porady ve stoje, tím lépe.
 4. Pokud máte na porady k dispozici pouze zasedačky „plné židlí“, bude to trochu výzva. Řešení? Posuňte je ke zdi nebo vyneste z místnosti. A nebo se sejděte v prostoru mimo zasedačku.
 5. Jakmile budete mít vlastní zkušenost, začněte o benefitech stand up meetingů mluvit, komunikujte benefity. Vyhlédněte si pár týmů, které s vámi půjdou na pár měsíců do „stand up výzvy“.
 6. Získejte pro tento nápad někoho z vedení nebo managementu, aby nápad podpořil i na poradách v co nejvyšších kruzích.
 7. Napište článek do interního časopisu, inspirujte zaměstnance k osobní iniciativě.

 

Jak se připravit na nedůvěru a námitky

Každá změna v lidech podvědomě vyvolává odpor. Aby vás „tradicionalisté“ z vaší organizace nenachytali na švestkách – a také abyste měli kompletní informace, dali jsme pro vás dohromady i seznam nevýhod stand up meetingů:

 • Špatně se dělají poznámky a špatně se do nich kouká. Proto se hodí na krátké meetingy s jasnou agendou. Připravte si flipchart, na který někdo dělá poznámky.
 • Pokud se tento způsob práce osvědčí, navrhněte zavedení stolů, u kterých lze jak sedět tak stát. A v případě plánování nových kanceláři „bary“, u kterých lze pracovat „na stojáka“.
 • Stand up meeting nesmí být delší než 30 minut, pak už je to lidem nepříjemné a efektivita se začne snižovat. Pokud máte delší poradu, navrhněte, že je možné během porady „postávat“. Každý se může kdykoli zvednou a pár minut stát, než si zase sedne.
 • Nehodí se pro větší skupinu než 10-15 lidí, takové meetingy bývají vždy delší obzvlášť pokud mají mít všichni slovo.
 • Možná bude třeba pořídit vyšší barový stolek, na který si zaměstnanci budou moci odložit své poznámky a počítače.

 

Co pravidelnými poradami ve stoje získáte?

Angažovanější a zdravější lidi ve firmě. Zdraví zásadně rozhoduje o kondici, koncentraci i chuti pracovat, je možná i mnohem důležitější pro firmu než nové vybavení nebo technologie. Stání podporuje lymfatický a kardiovaskulární systém, přirozeně se posilují svaly i pálí kalorie. To vše přispívá ke zdraví.

Atraktivní firemní kulturu. Když se cítíme bezpečně, je kolem nás (a s námi) častěji legrace a máme dobré vztahy s nadřízenými. Celkově mnohem raději chodíme do práce a stoupá naše angažovanost. Stand up meetingy podporují volnější atmosféru, inspirují k dialogu a přátelské atmosféře.

Kratší a efektivnější porady budou mít pozitivní dopad na celkovou náladu ve firmě. Mít věci rychle a dobře udělané nám všem dělá psychicky dobře.

Postavte vaši firmu zpátky na nohy. Bude to stát za to! 🙂

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!