Firemní wellbeing tip #7
Dlouhé sezení? Pokud chcete ve firmě bleskurychle snížit kreativitu i efektivitu a naopak maximalizovat vyčerpanost vašich zaměstnanců, určitě s ním pokračujte!
A teď vážně: Zmírnit škodlivé dopady sedavého zaměstnání a podpořit tak firemní wellbeing můžete pravidelnými poradami ve stoje.
Hned na začátek pár tvrdých dat: Už po hodině sezení o devadesát procent klesá produkce enzymů, které spalují tuk, zpomaluje se zpracování glukózy a snižuje se hladina dobrého cholesterolu v krvi.
Dlouhodobé sezení také omezuje činnost lymfatického systému, který na rozdíl od oběhového systému nemá pumpu (srdce) a je nejvíce závislý na aktivní práci svalů dolních končetin. Zpomaluje se tak odstraňování škodlivých látek z těla.
Všechny tyto faktory pak přispívají k celkové zdravotní nepohodě a z toho plynoucích nepříjemností jak osobních, tak na pracovišti.
Stand up!
Studie poukazují na to, že stand up meetingy neboli porady ve stoje jsou o 34 % kratší, mnohem efektivnější, a ještě podporují naše zdraví. Stand up meetingy jsou už běžnou praxí v mnoha zahraničních firmách. Ukazují se jako efektivní způsob, jak rychle a efektivně probrat, co je na pořadu dne. Porady mají kratší a svižnější průběh, protože jdou přímo k cíli. Žádná zbytečná ztráta času.
Tato praxe se čím dál tím více rozmáhá hlavně mezi týmy softwarových vývojářů v rámci zavádění různých metodologií. Účastníci se navzájem informují o tom, v jakém stavu rozpracovanosti jsou dílčí části projektu.
Čím více, tím lépe
Až se ve vaší firmě krátké porady ve stoje zabydlí, zvažte možnost zkusit i delší firemní meetingy ve stoje.
Stání má ve srovnání se sezením mnoho zdravotních benefitů – získáte více energie, lepší postoj, zlepší se průtok krve a metabolismus. Čím více budou lidé v kancelářích stát, tím lépe pro jejich zdraví i firemní výsledky.
Stání vám všem během porad přinese mnoho benefitů:
- stimuluje fyzické tělo;
- stimuluje psychiku;
- uvolňuje endorfiny;
- podporuje čilost;
- podporuje lepší soustředění na daný úkol
Jak zavést ve firmě porady ve stoje v 7 krocích
- Začnete na zkouškou ve vašem HR týmu, abyste zažili, jaké to je a mohli pak přinést vlastní zkušenosti na meeting vedení. Pokud nemáte svůj tým, pak nápad realizujte na poradách se svým nadřízeným.
- Stand ups se hodí hlavně na krátké pravidelné „up date“ porady týmů. Hodně je využívají vývojářské týmy pro denní nebo týdenní update.
- Změna polohy je potřebná vícekrát během dne. Je důležitější, jak často si stoupneme, než jak dlouho stojíme. Čím častěji budete budou porady ve stoje, tím lépe.
- Pokud máte na porady k dispozici pouze zasedačky „plné židlí“, bude to trochu výzva. Řešení? Posuňte je ke zdi nebo vyneste z místnosti. A nebo se sejděte v prostoru mimo zasedačku.
- Jakmile budete mít vlastní zkušenost, začněte o benefitech stand up meetingů mluvit, komunikujte benefity. Vyhlédněte si pár týmů, které s vámi půjdou na pár měsíců do „stand up výzvy“.
- Získejte pro tento nápad někoho z vedení nebo managementu, aby nápad podpořil i na poradách v co nejvyšších kruzích.
- Napište článek do interního časopisu, inspirujte zaměstnance k osobní iniciativě.
Jak se připravit na nedůvěru a námitky
Každá změna v lidech podvědomě vyvolává odpor. Aby vás „tradicionalisté“ z vaší organizace nenachytali na švestkách – a také abyste měli kompletní informace, dali jsme pro vás dohromady i seznam nevýhod stand up meetingů:
- Špatně se dělají poznámky a špatně se do nich kouká. Proto se hodí na krátké meetingy s jasnou agendou. Připravte si flipchart, na který někdo dělá poznámky.
- Pokud se tento způsob práce osvědčí, navrhněte zavedení stolů, u kterých lze jak sedět tak stát. A v případě plánování nových kanceláři „bary“, u kterých lze pracovat „na stojáka“.
- Stand up meeting nesmí být delší než 30 minut, pak už je to lidem nepříjemné a efektivita se začne snižovat. Pokud máte delší poradu, navrhněte, že je možné během porady „postávat“. Každý se může kdykoli zvednou a pár minut stát, než si zase sedne.
- Nehodí se pro větší skupinu než 10-15 lidí, takové meetingy bývají vždy delší obzvlášť pokud mají mít všichni slovo.
- Možná bude třeba pořídit vyšší barový stolek, na který si zaměstnanci budou moci odložit své poznámky a počítače.
Co pravidelnými poradami ve stoje získáte?
Angažovanější a zdravější lidi ve firmě. Zdraví zásadně rozhoduje o kondici, koncentraci i chuti pracovat, je možná i mnohem důležitější pro firmu než nové vybavení nebo technologie. Stání podporuje lymfatický a kardiovaskulární systém, přirozeně se posilují svaly i pálí kalorie. To vše přispívá ke zdraví.
Atraktivní firemní kulturu. Když se cítíme bezpečně, je kolem nás (a s námi) častěji legrace a máme dobré vztahy s nadřízenými. Celkově mnohem raději chodíme do práce a stoupá naše angažovanost. Stand up meetingy podporují volnější atmosféru, inspirují k dialogu a přátelské atmosféře.
Kratší a efektivnější porady budou mít pozitivní dopad na celkovou náladu ve firmě. Mít věci rychle a dobře udělané nám všem dělá psychicky dobře.
Postavte vaši firmu zpátky na nohy. Bude to stát za to! 🙂