Maso – ano nebo ne?

Maso je jedno z nejkontroverznějších témat zdravé výživy – Ano nebo ne? A proč? Pokud ano, jaké? Pro koho je vhodné?

Odpovědi nejsou jednoduché, každý z nás je naprosto individuální bytost a stejně tak naše potřeba masa nebo schopnost ho strávit. Proto pro vás máme opravdu vyčerpávající článek – rozhovor s naší lektorkou Katkou :o) Stojí ale za to, přečíst ho celý, je nabytý informacemi od začátku až do konce. A vzhledem k tomu, že léto je v plném proudu, mrkněte i na náš článek o zdravém grilování.

První, pro mě nejdůležitější otázka – PROČ má být maso součástí našeho jídelníčku?

Maso je skvělý zdroj kvalitních bílkovin, potřebných pro stavbu těla, fyzickou sílu a pro další pochody v našem těle. Obsahuje spoustu živin, včetně minerálů, vitaminů sk. B a kyseliny listové.

Když se ale ptáš PROČ, musím se hned zeptat, JAKÉ maso myslíš – já mluvím o tom opravdu kvalitním! Ideálně si dopřejte maso od zvířat, která měla možnost pastvy a pohybu a dostávala přirozené krmení. Takže, velkochovy a jejich levné produkty musíme vynechat. Kvalitní maso je dražší, a je jasné proč. Ale opravdu ho potřebujeme jíst v takovém množství, v jakém jsme běžně zvyklí?

A další věc je, JAK ČASTO maso jíme. Často slýcháme, že maso potřebujeme jíst každý den. A hlavně děti! Nepotřebujeme, obzvláště ne maso běžně dostupné v řetězcích a školních jídelnách. Kdy a kde jsme nabrali ten zvyk, že když není na talíři maso, není to vlastně úplné jídlo? Dojděte se zeptat vašich babiček, jak často měly maso. Že by v neděli a zbytky v pondělí? A pak o svátcích a posvíceních. Také většina lidí dodržovala půst v adventu a před Velikonocemi. Máme my dnes takové období odpočinku a odlehčení dvakrát do roka? V drtivé většině případů ne.

Posuneme se o kousek dál – jaký druh masa si konkrétně vybrat a jak maso upravovat?

Za prvé, neexistuje jedna ideální varianta pro všechny. S našimi klienty odpověď na tuhle otázku hledáme i několik týdnů – kolik masa, jaké a jak upravené jim dělá dobře, co ještě jejich trávení unese a kde už je fajn dát žaludku a střevům volno.

Jedna věc ale platí pro všechny bez výjimky – uzeniny. Ty neprospívají nikomu, obsahují pro tělo škodlivé rychlosoli (nitrátovou sůl E250 – karcinogenní látka). Ostatní druhy masa střídejte, a ať už dáte přednost hovězímu, vepřovému nebo rybě, vždy hledejte co nejkvalitnější zdroje. Pokud nemáte zdravotní problémy, ani trávicí potíže, dá se říct, že obecně vhodné je různé druhy masa obměňovat a zařadit ho do jídelníčku jednou až dvakrát týdně.

Druh masa máme vyřešený :o), teď způsob úpravy. Základní pravidlo je: co nejjednodušší. Náš trávicí systém má co dělat s masem samotným, pokud přidáme trojobal a smažení, zaměstnáme naše tělo na hodně dlouho a zbytečně ho vyčerpáme. Raději dejte přednost pečení a restování, případně dušení. Za nejstravitelnější formu úpravy považuji tzv. pomalé vaření, kdy při nízkých teplotách v podstatě dusíte maso i několik hodin – dosáhnete tak úžasné chutě a vůně a není nutné používat velké množství soli a tuků, Co já osobně miluji, jsou vývary. Vývary z kostí, ryb i masa se od pradávna používaly i jako léčivé a posilující jídlo, těm bychom určitě měli v našem jídelníčku nechat čestné místo.

Máš nějaký tip, čeho se určitě v rámci masa vyvarovat?

Nejhorší je řízek s hranolkami a tatarkou, a 5 minut po něm káva a dezert. Právě jste svému tělu poslali kombinaci, za kterou by vás, kdyby mohlo, kleplo paličkou po hlavě jako ten řízek.  A ovoce – pokud si dáte kuřecí plátek s broskví, buďte si jistí, že kvasný proces, který za nějakou dobu nastane, vám radost neudělá. Pokud jíte maso, dejte si k němu velkou porci zeleniny nebo kvašené zelí a co nejjednodušší přílohu – brambory, rýži. Pak mu dopřejte čas to strávit, posunout ze žaludku níž, než se pustíte do dalšího jídla.

Je tedy maso vlastně vůbec součástí zdravé výživy?

Zjednodušeně ano, maso v nejvyšší biokvalitě a v rozumném množství může být součástí zdravého jídelníčku pro většinu z nás. Je to pro každého jinak – jsou typy lidí, kteří maso ke svému zdraví nepotřebují, jiní by bez něj strádali.

Co maso a prevence různých onemocnění? Hlavně v souvislosti s rakovinou se často zmiňuje konzumace červeného masa.

Nesouhlasím s tím, že pokud vyřadím ze svého jídelníčku červené maso v jakékoliv podobě, zajistím si zdraví a jistotu, že se vyhnu rakovině. Minulý rok WHO vydala zprávu, v níž zařadila zpracované maso (hamburgery apod.) na seznam rakovinotvorných látek nejvyššího stupně. Červené maso mu dýchá na krk o stupínek níž. Souhlasím s tím, že pokud je již člověk nemocný, červené a zpracované maso by měl z jídelníčku zcela vyloučit. Pokud jsme zdraví, jednou za čas nám červené maso v jídelníčku neuškodí. Tím méně ve vývaru, který považuji dokonce za velmi posilující. A když dodržíme pravidlo ke každému masu hromada listového salátu a zeleniny, nemáme se, myslím, čeho bát.

 

(Katku zpovídala Andy, nejčerstvější maminka Wellnessia týmu)

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!