A co vy. Máte pauzu na výdech?

Pokud váš pracovní den připomíná spíše dostihy než cokoliv jiného, tyhle řádky jsou právě pro vás. Ze své zkušenosti vím, že i 10 minut může pro vaše zdraví udělat velký kus práce.

 

Dnes jsem měla osobní konzultaci s klientkou, která chce podpořit svůj životní styl a stravování zdravějším směrem. Je vyčerpaná, má nadváhu a necítí se ve své kůži. Klasické téma.

Podle diagnostického měření na přístroji InBody jsme zjistily, že má také velmi pomalý metabolismus a začínají se u ní projevovat důsledky dlouhodobého stresu, jako jsou vysoké útrobní tuky, špatně spí, opary, výkyvy nálad, chutě na sladké…

Hledaly jsme, kde může během dne nenásilně zařadit některé ze základních zdravých návyků – jako třeba pitný režim nebo malou svačinku, aby pak nepřišla domů hladová jako vlk a nesnědla bez rozmyslu to první, co najde v lednici.

Chvíli to vypadalo, že tenhle hlavolam opravdu nemá snadné řešení. Z pohledu do jejího Google diáře bylo hned jasné, že to opravdu nejde. Mezi jednotlivými schůzkami totiž chyběly mezery. Jeden meeting za druhým. Polovinu z nich si tam dává sama, druhou jí organizuje někdo jiný.

Vzhledem k tomu, že je vysoce postavenou manažerkou, uvědomila si, že má pravomoc meetingy o chvíli posunout. Anebo ještě lépe skončit o pár minut dřív. Díky tomu se schůzky přestanou překrývat a vznikne chvilka času na to dojít si na záchod, naplnit si lahev vodou, sníst si jablko nebo se jen pořádně nadechnout a vydechnout.

 

Čím taková drobnost prospěje naší odolnosti?

Když se jen valíme z jedné akce do druhé, může to být chvíli vzrušující jízda, ale dlouhodobě je neudržitelná. Po nádechu a rozrušení musí přijít výdech.

V momentě výdechu se v těle a obzvlášť s naším nervovým systémem dějí kouzelné věci. Dochází ihned k uvolnění – trávení se znovu nastartuje a my můžeme zase přijímat živiny (palivo pro náš výkon), mozek, racionální myšlení i intuice se dostávají do akce, dochází k procesu regenerace a hojení. Což prakticky znamená, že máme o trochu více energie, jasnější mysl i schopnost normálně a zdravě reagovat.

 

Z manažerského pohledu se tedy vyplatí skončit meeting o 10 minut dřív a nechat sebe i své kolegy nadechnout, než se vrhnou do další akce.

 

Možná je to v prostředí vaší firmy trochu partyzánština, ale upřímně – nikdo jiný to za nás neudělá. Obzvlášť pokud jste to vy, kdo „sedí“ na pravomocích organizovat alespoň trochu svobodně svůj čas i čas vašich lidí, tak to třeba jen zkuste.

Našemu organismu dělá dobře, když se věci nepřekrývají, když je mezi nimi výdech. Je to takový malý rituál ukončení, kde se ve chvíli spočinutí ukrývá obrovská síla a potenciál vrhnout se plnou parou vpřed do nového úkolu. Naše tělo má rádo přirozený rytmus: výdech a nádech – zastavení a akce.

Když je třeba, zvládneme se chvíli jen nadechovat, ale dlouhodobě to snižuje naši „odolnost“. Což se projevuje nejen velkou únavou, vyčerpáním, ale i nespokojeností se vším kolem a hlavně sníženou chutí pracovat a tvořit.

 

Až se budete příště cítit zdánlivě bezdůvodně unavení, mrkněte, jestli se vám v kalendáři náhodou akce příliš nepřekrývají.

 

A jaká je vaše zkušenost? Dejte mi vědět.

Monika Divišová, wellbeing koučka, lektorka ve společnosti Wellnessia

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!