Proč spokojení lidé méně marodí a lépe pracují
Pracujete v HR? Nebo řídíte firmu? Pokud ano, asi vás zajímá, jak se firemní zaměstnanci cítí, kolik mají energie, v jaké jsou kondici, kdy byli naposledy na neschopence. Nebo jestli ve své práci vidí nějaký smysl – a zda se do ní vůbec těší? Než se jich ale zeptáte, doporučujeme číst dál…
Pravdou je, že lidé v práci málokdy podávají nejlepší výkony a pracovní dobu si často jen odkroutí se zatnutými zuby. Proč?
Nemají energii. Jsou často unavení, nespokojení, otrávení, nevychází s kolegy anebo do práce vůbec nedorazí kvůli zdravotním potížím.
Věděli jste, že až 50 % lidí hodinu denně věnuje na překonání únavy kvůli nezdravému stravování? A že za rok vaši firmu tato hodina přijde až na cca 65 000 Kč na jednoho zaměstnance, a dalších minimálně 28 000 Kč vás ročně stojí absence jednoho pracovníka kvůli nemoci?
Unavení a nemocní zaměstnanci stojí organizace obrovské částky.
Každoročně. A tak si v managementech velkých firem (a osvícených HR odděleních) kladou stále častěji zásadní otázku:
Co udělat, aby byli naši lidé zdraví, spokojení – a maximálně produktivní?
Odpověď: Zapojte wellbeing. A udělejte z něj integrální součást firemní kultury.
(Pokud jste o wellbeing dosud neslyšeli, tohle jen těžko přeložitelné anglické slovo označuje pocit psychické i fyzické pohody a zdraví. Patří do něj: výživa, stres management, pohyb a osobní rozvoj.)
A proč se vyplatí do wellbeing investovat čas, peníze i energii?
Protože se to vaší firmě tisíckrát vrátí. A nejde zdaleka jen o peníze.
Chytřejší zaměstnavatelé už pochopili a ověřili si, že zdraví a spokojení zaměstnanci podávají lepší pracovní výkony a jsou méně nemocní.
Když nasadíte systematický wellbeing program na míru vaší firmě, podpoříte výkonnost zaměstnanců a snížíte náklady na ztrátový čas u jednoho zaměstnance až o 93 000 Kč (!) za rok.*
Navíc se jedná o dokonalý způsob, jak vyslat jasný signál na pracovní trh, získat na něm konkurenční výhodu a stát se atraktivním zaměstnavatelem.
Takovým, který si umí získat a udržet talentované zaměstnance.
Má to ale jeden háček. Říkat zaměstnancům, že mají žít zdravěji a činit je zodpovědnými za to, když stonají, nefunguje. Je to v rozporu s tím, jak lidé přemýšlí, pracují, jednají a co chtějí.
Co lidé doopravdy chtějí a po čem touží?
Ze samotné naší lidské podstaty každý touží po pocitu smysluplnosti, naplnění, sounáležitosti – a samozřejmě i po finanční jistotě.
To vše lidi motivuje. A nikoli zvenčí, silou či hrozbou, ale zevnitř. Protože prostě sami cítí, že tak je to správné a dobré. A nikdo jim nemusí nic vysvětlovat, kontrolovat je či řídit.
Odkud se bere motivace? Když člověk ve své (pracovní) činnosti vidí smysl.
Aby však měl sílu k dosahování (nejen) pracovních cílů a skutečných výsledků, potřebuje na prvním místě dobré zdraví a fyzickou kondici. A není třeba hned zaběhnout maraton. Stačí, když se cítí dobře ve svém těle, netrpí bolestmi, má dostatek energie i koncentrace na každodenní činnosti.
A víte co? Přesně takoví mohou být právě díky wellbeing i vaši zaměstnanci.
Následuje otázka za milion (pro mnoho firem tohle platí bez nadsázky):
Jak zapojit wellbeing do firemní kultury?
Nejjednodušší cestou je vyzkoušet to, co už s jednoznačně a s pozitivními výsledky fungovalo v jiných předních firmách (a možná i u vaší konkurence): wellnessia WAKE UP program.
Co díky němu můžete vy a vaše firma získat?
Jednoduše řečeno, pomůže vašim zaměstnancům změnit životní styl tak, aby:
- Získali a udrželi dostatek energie
- Změnili stravovací návyky
- Naučili se zvládat stres (stress management)
- A díky tomu byli méně nemocní, více spokojení – a mnohem více produktivní
Ve spolupráci s vaší firmou vám můžeme pomoci vytvořit prostředí, kde lidé nejsou unaveni, pracují s radostí a naplno, a snáze vytvářejí hodnoty, o které firmě jde. A to „na klíč“ a s ohledem na firemní kulturu.
Pokud chcete ze své „unavené“ firmy udělat místo nabité energií, kam se lidé rádi vracejí a kde se prostě dobře pracuje, rádi se s vámi pobavíme, jak na to právě u vás.
Autor: Tým Wellnessia
*Výpočet 65.000 Kč: Průměrná měsíční hrubá nominální mzda v ČR je 25.674 Kč (ČSÚ – 1.Q 2018) krát 1,34 za odvody je rovno 40.555 Kč. Plný úvazek 40 Kč hodin týdně – 160 hodin/měsíčně, hodinová sazba/ohodnocení zaměstanance: 253 Kč. Neefektivní 1 hodina zaměstnance denně, znamená 260 hodin ročně krát 253 Kč, tedy 65.901 Kč.
Výpočet 28.000 Kč: Zaměstnanec bez energie má snadněji pracovní úraz (ať už výroba) a je je náchylnější k nemoci. Průměrná pracovní neschopnost v ČR je 33 dní. Povinnost platit náhradu mzdy zaměstnanci je do 15. dne neschopnosti, tedy 28 389 Kč.