Je libo raw dortík anebo kašičku?

… aneb povídání o směrech ve výživě

Chystáte-li se vstoupit do světa výživy, neřku-li výživového poradenství, nezapomeňte si devítku, popřípadě luk a šípy a pořádnou kudlu. Vězte totiž, že vstupujete do válečné zóny. Džungle. Na divoký západ. Odborníci do sebe střílí navzájem, obrněni nejnovějšími vědeckými poznatky a důkazy, laická veřejnost tápe a stébla se chytá u nejrůznějších praktiků nejrůznějších výživových směrů a filozofií. Najděte jedno „výživové“ tvrzení a já vám najdu deset studií, které ho potvrdí a deset, které ho vyvrátí. A tak se kolem dokola dostáváme až k tomu, že maminky důvěřují plakátům v ordinacích pediatrů a tvrzením, že mají svému děťátku raději dát instantní kašičku obohacenou o vitamíny a minerály, protože doporučení odborníků je varují, že kaše z normální rýže nebo prachobyčejných jáhel by nemusela obsahovat přesné množství potřebných živin (nebaví mně rozebírat jakých a vás by to nebavilo taky). Něco jsme na té cestě od našich prababiček do dob současných ztratili, ne? Že by rozum v hrsti?

Věda o výživě je věda relativně mladá. A přesto se už několikrát za těch pár desítek let, co jsme se rozhodli rozebrat jídlo do nejmenších částeček, počítat, škatulkovat, hodnotit a soudit, vytvářet hypotézy a ty potvrzovat (či vyvracet), pěkně sekla. Známe to všichni, s margaríny, s vajíčky a cholesterolem, s dietami pro diabetiky. Ani nemluvím o tom, co se podává podle nutričních doporučení dětem ve školních jídelnách nebo v nemocnicích.

A do toho nám ještě vstupují tzv. alternativní výživové směry. Tedy nazýváme-li nějaký způsob stravování alternativním, musíme se zároveň dívat na to, co je způsob „normální/ standardní“. Je to ten bílý rohlík s máslem a šunkou nebo brambory, kuře a zelenina? Kdo to určuje? Kdo nálepkuje něco jako „standardní“ a něco jako „alternativní“? Prase aby se v tom vyznalo, jak by řekl můj táta, že.

Takže tu máme vegetariánství, veganství, raw food, makrobiotiku, SCD, paleo stravu…oooo, krása, to je možností. A co si zoufalý laik, normální obyčejný smrtelník, má tedy vybrat? Co mu jako odborníci na výživu doporučíme?

Zdravý selský rozum. To je ingredience, na kterou se v tom výživovém masakru zapomíná. Na moudrost vlastního těla. Ano, já mám ráda k snídani vajíčka a k večeři salátek s rybou, ano, Oli ne úplně ráda a často jí maso, ano, Monika miluje UGO šťávové půsty a já když si dám šťávu s řepou, je mi špatně. Potřebuji teplé polévky, horké, na zahřátí žaludku a hůř trávím luštěniny. Hanka si dá po ránu green smoothie a mně by to zabilo. Takže co je dobře?

Stojíme snad v naší Wellnessí kuchyni a dohadujeme se o tom, která z nás je větší odbornice? Která z nás líp pochopila souvislosti v té změti možností?

S alternativními výživovými směry se to má dle mého skromného názoru tak: Někdo je nemocný. Ten někdo najde cestu, jak se skrze výživu vyléčit. Tu cestu ověří vědecky (nebo to ani nepotřebuje). A pak napíše knihu a tu pustí do světa jako obecně platnou pravdu. Jako blueprint ideálního stravování pro všechny s danou nemocí. A velmi pravděpodobně najde své příznivce. A své odpůrce. A máme tu nový směr. A tak je to donekonečna.

Vlastně se z toho mého počátečního „vyděšení“, když jsem začala pracovat jako nutriční specialista, vyklubala velká zábava. Protože ve Wellnessii žádný blueprint nemáme. Děláme si s našimi klienty a s jídlem, co chceme.. Trošku jsme si vypůjčily moudrost východních medicín a díváme se, jak tomu člověku před námi je, jak vypadá, jak se cítí. Jinými slovy, jaký je to typ. Je mu zima? Má červený nos? Má často rýmy? Láduje se k snídani jogurty a čeká, kdy zhubne? Trápí ho nafouklé břicho? Kdy? Jak? Proč? Jak se má v životě? Také mu vymeteme jídelníček od těch „pajídel“, co je produkují velké potravinářské společnosti – na čemž se překvapivě nádherně shodnou všechny výživové směry spolu s námi, aleluja!

No a pak… pak už jen sledujeme společně s ním moudrost jeho těla. Co říká jeho žaludek na polévky? Nepotřebuje kousek masa? Nebo vývar? Nebo šťávu? Nedal by si kaši k snídani? Nebo má přestat jíst pšenici?

Mám ráda svou práci. Je pokaždé jiná. Kašlu na tabulky a kalorie. Chcete, aby vám bylo líp? Chcete zhubnout? Milujte jídlo!!! A poslouchejte vaše tělo, ten jedinečný shluk neuvěřitelných 50 bilionů inteligentních buněk, který potřebuje něco úplně jiného než jiný, byť podobně úžasný, shluk vašeho souseda.

V našem pojetí, co člověk, to alternativní (jedinečné) stravování.

A teď na mně můžete naházet kameny 🙂

P.S. Uf, není to úleva? Moct o tom přestat přemýšlet a prostě se dobře najíst?

 

Vaše alternativní (jedinečná) Katka

CHCETE DO FIRMY WELLBEING „NA KLÍČ“?

Možná budete překvapeni, jak obrovský potenciál v sobě skrývají vaši lidé… když jim dáte podmínky, aby ho mohli naplno projevit!

Chcete, aby se wellbeing aktivity staly nedílnou součástí vaší firemní kultury, ale nevíte, odkud začít?  My ve Wellnessia máme s podporou zaváděním zdravých aktivit v předních českých i mezinárodních firmách bohaté zkušenosti.
Rádi se o ně s vámi podělíme. Ozvěte se nám!